Français

Staff Listing


Angela Coleman, General Manager/Secretary-Treasurer  
   
   
Stewardship        
   
Ronda Boutz, Team Lead, Special Projects  
Michelle Cavanagh, Team Lead, Stewardship     
Sandra Mancini, Team Lead, Engineering  
        
Technical Specialists       
   
Cheyene Brunet, Forestry Technician  
Chris Craig, Senior Forestry Technician   
Nirali Gosai, Engineering Assistant II   
Caroline Goulet, Forestry Technician  
Brent Harbers, Watershed Biologist  
Kiersti Havekas, GIS Analyst   
Carley Hutchinson, Stewardship Student  
Delaney Jacobs, GIS Technician   
Omar Kana'n,  Water Resources Specialist - Engineering  
Naomi Langlois-Anderson, Sr Fish and Wildlife Technician   
Karen Paquette, Fisheries Technician  
Ryan Robson, Resource Technican  
Kelsey Smith, Stewardship and Outreach Assistant  
Martin Streit, Forester  
Graham Waugh, Water Resources Engineer  
Katherine Watson, Water Resources Specialist - Monitoring      
       
Property and Approvals     
   
Alison McDonald, Team Lead, Planning  
Pat PiitzTeam Lead, Property  
        
Planning       
   
Laura Crites, Planning Assistant
 
Philip Duncan, Property and Approvals Assistant II   
Tavish MacLeod, Property and Approvals Assistant II  
James Holland, Watershed Planner
 
Michael Melaney, Hydrogeologist   
Eric McGillCorporate Counsel  
Jason Symington, Environmental Technologist   
Bradley Wright, Watershed Planner  
       
Regulations       
   
Sylvie FracassiInspector - Part VIII - OBC - Septic Systems   
Jacques Levert, Inspector - Part VIII - OBC - Septic Systems   
Geoff Owens, Regulations Officer   
Monique Sauve, Lead Inspector - Part VIII - OBC - Septic Systems   
        
Property       
   
David Fitch, Works Superintendent Assistant   
Michel LegerCommunity Lands Representative   
   
Organization Effectiveness       
   
Linda Hutchinson, Director   
        
Carl Bickerdike, Team Lead, Corporate Services  
John Mesman, Team Lead, Communications and Outreach  
        
Corporate Services       
   
Deborah Edwards, Accounting Assistant II   
Lorie Henderson, Administrative Assistant II   
Josiane Lafleur, Approvals and Administrative Assistant  
Elise Lefebvre, Administrative Assistant II   
Dianne MacMillan, Administrative Assistant II   
Hannah McMillan, Accounting Analyst  
David Scholz, Approvals and Administrative Assistant  
Simon Thibeault, Accountant   
        
Communications and Outreach        
   
Taylor Campbell, Communications Specialist  
Tim Jackson, Education Steward  
Cindy Saucier, Education Steward